Piercing

Bursa Piercing

Yapım aşamasında

Genellikle vücudu bir takı veya mücevher takmak için delmek veya keserek süslemek için vücutta yapılan değişikliklerdir.  Piercing (pirsing) hem takıya hem de işlemin kendisine verilen isimdir.  Yazılı kaynak aktarımı eksikliği ve yanlış bilgilere rağmen, pirsing eski çağlardan beri her iki cinsiyete de uygulanmıştır.  

Kulak ve burun pirsing veya küpesi özellikle daha fazla yaygınlaşmış ve tarihsel kayıtlarda sıklıkla mezarlarda rastlanmıştır.  5300 yıl öncesine ait en eski mumyalarda (Italya buzullarında bulunan Buzadam Ötzi) 7-11mm çapında kulak küpesine kulak piercingine rastlanmaktadır.  Burun pirsingi ile ilgili ancak M.Ö.1500'lü yıllara ait kayıtlara ulaşılabilmiştir.  Dudak piercingi ve dil piercingleri tarihte Afrika ve Amerika kabile kültürlerinde bulunurken, göğüs pirsingi ve genital pirsingler de eski farklı kültürlerde yer almıştır.  Henüz bilinen en eski göğüs pirsinglerine Antik Roma, genital piersinge de Antik Hindistan'da 320 ve 550 yıllarında rastlanmaktadır. Göbek piersinginin tarihi biraz daha belirsizdir.  Piercing uygulaması batı kültürü ile daha da yaygınlaşmış fakat asıl ivmesini II.Dünya savaşında kazanmış, 1970lerde ki akımla devam edip 1990lardan beride gelişen şekilde uygulanmaya devam etmiştir.

Piersing takıp takmamakla ilgili sebepler çeşitlilik göstermektedir.  Kimi insanlar dini sebeplerle, kimileri kendini ifade etmek veya estetik değeri için, kimileri cinsel haz için, kimi durumlarda ise bir kültürün yada asiliğin simgesi olarak piersing kullanmaktadır.  Bazı piersing formları özellikle gençler tarafından uygulandığında tartışmaya açıktır.  Piersingin gösterilmesi bazı okul, işyerleri veya dini gruplar tarafından kısıtlanmıştır.  Buna rağmen bazı kişiler işi Guniness, Dünya Rekorlar Kitabı'na girmeyi hak edecek şekilde, yüzlerce hatta binlerce pirsing takmış veya aşırı farklı vücut formları geliştirmişlerdir (Brezilyalı Elanine Davidson 2000'de 462 adet piercingi 2006 yılında 4225, 2009 yılında ise toplamda 6005 adet piercing ile dünyanın en fazla piersingine sahip kadın iken yine 2009 yılında Luis Antonio Agüero 230 piersing ve 174 halka ile dünyanın en cok piersingine sahip erkek olarak kayıtlara geçmiştir.  4 Mart 2006'da Kam Ma 7saat 55 dakika süren bir seansta toplam 1015 adet geçici metal küpe ve piercing taktırarak başka bir rekora imza atmıştır.) 

Çağdaş vücut takıları olan piercing ler, günümüzde modern güvenli materyallerden yapılmakta ve özel piercing aletleri kullanarak yapılmaktadır.  Allerjik reaksiyon, enfeksiyon, aşırı yara izi kalması gibi beklenmedik fiziksel yaralanmalara sebep olabilen riskli bir süreçtir.  Bu sebeplerden tecrübeli, temiz ve yetkili kişilerce yapılarak olası riskler en aza indirilmelidir.  İyileşme süreci, piercing'in takıldığı yere göre farklılıklar göstermekte en iyi ihtimalle bir aydan başlayıp, genital bölgeler gibi piersing uygulamalarında iyileşmesi iki yılı bulabilmektedir.

Çağdaş Piercing

Modern piersingler Hipoalerjenik yani allerji önleyici malzemelerden üretilmektedir.  Piersingler Farklı alaşımlarda ve değişken sertlik ve kullanım alanlarında: Cerrahi çelik, niobium ve titanyum gibi metaller kullanılarak üretilir.  Bunlardan titanium en az allerjik reaksiyona sebep olacağından dolayı piersing yapımında en sık kullanılan metal türüdür. Paltin ve palladyum da ilk piersing için kullanmaya bile uygun diğer alternatif metallerdir.  Altın ise saf olarak bulunmasındaki zorluklardan ve alaşımında bulunabilecek asal olmayan diğer metallerden ötürü aynı gümüş gibi allerjik reaksiyona sebep olabileceğinden, ilk piercing olarak kullanmaya uygun değillerdir. 

Piersing Aletleri

Kalıcı vücut piersingleri delinecek alanın üzerinden keskin bir alet kullanarak vücutta bir açıklık yada delik açarak gerçeklerştirilir.  Bunun için steril bir iğne yada neşter kullanılır.  Bunlar:

Piersing Iğnesi
Amerikada düz piersing iğnesinin kullanılamadığı durumlarda kullanılmak üzere farklı boylarda, ucu kıvrımlı,eğik, içi oyuk veya piersing için özel şekillendirilmiş iğneler kullanarak piersingler takılabilir.  Dikiş iğnesi gibi, genelde takılacak ilk piersing delik açıldıktan sonra iğnenin açtığı delikten, ihtiyaca ve kalınlık farklarına göre, ya iğne ucuna piersing geçirilerek yada iğne henüz delikteyken el yardımıyla piersingi takarak işlem gerçekleştirilir.

Kateter (Kalıcı Piersing Anülü)
Amerikada kullanım izni olmayan bu yöntemde bir tür kateter, plastik klavuzlu damar yolu, piersing deliği açmakta kullanılmaktadır.  Bu yöndemde iğneyle deldikten sonra dışında bulunan plastik ve iğnenin ucuna tutturulan mücevher yada küpenin piersing deliğinden geçirilmesi ile olur.  Genelde daha kanlı bir yöntemdir.

Piersing tabancası yada küpe tabancası
Modern batıdaki neredeyse tüm kadınların kulaklarını delmekte kullanılan bu piersing tabancası aslen ürün etiketleme tabancası prensibine dayanır.  Kulak memesi hariç kullanımının sakıncalarından dolayı bir çok ülkede kullanımı kısıtlanmıştır.

Mantar (takoz)
Mantar piercing deliğinin diğer tarafında iğneyi karşılamak için kullanılır.

Forceps (maşa uçlu makas, pens)
Forseps yada kelepce piersing yapılacak bölgeyi steril bir şekilde tutmak ve sabitlemek için kullanılır.  Değişik vücut bölümleri için değişik uçlu forsepsler kullanılır. Örneğin dil için yuvarlak uçlu yada diğer vücut bölümlerinin geneli için ise üçgen uçlu makas kullanılır.  Bir çok forseps hem piersing iğnesi hemde piersingin kendisinin direk geçişine izin verecek genişlikte dişlere sahiptir.

Anestezi
İngiltere ve Avrupa başta olmak üzere bazı piersingciler tarafından uyuşturucu maksatlı anestezi kullanılmaktadır.  Amerikada yasal izni olmayan kişiler tarafından kullanımı yasak olup tıbbi maksat harici kullanımı yasal değildir.

İyileşme Süreci
Piersing iyileşme süreci üç safhada incelenir.

- Enflamatuar (İltihaplı yada açık yara) evresi: Kanayan ve açık bir yaranın iltihaplanmaya en musait olduğu bu süreçte ve başlangıcı olan takılma aşamasında aksi durumlarla karşılaşmamak için hijyene çok dikkat edilmelidir. Hassasiyet, iltihaplanma ve şişlik bu süreçte olaçbilir.
-Üreme, çoğalma evresi:  Vücudun hücre ve protein üreterek, piersing deliğin iyileşmesi yada piersing etrafını sararak bir tünel oluşturarak iyileşme sürecini başlatmasıdır.  İyileşme sürecindeki bu oluşuma fistül (fistüla) denir.
-Yeniden yapılandırma ve iyileşme evresi: Hücreler piersinginetrafında dokunarak dah güçlü ve stabil bir yapı oluşturur. Bu evrenin de dahil olmasıyla tüm iyileşme aylar hatta bir kaç yıl alabilmektedir.